Najnowszy numer czasopisma "Nowoczesny Technik Dentystyczny"! Zapraszamy do lektury.
Celem pracy jest przedstawienie informacji na temat technologii druku 3D oraz pytań dotyczących określonego modelu drukarki, które można przemyśleć lub zadać przedstawicielowi handlowemu.
W artykule przedstawiono przyczyny powstania zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego oraz związane z nimi objawy. Opisano sposoby leczenia tych zaburzeń z wykorzystaniem deprogramatora Koisa.
Choć o wykonywaniu protez akrylowych wiadomo niemalże wszystko, to jednak czasami może nas spotkać zaskoczenie: wykonana proteza nie pasuje. Jak wszyscy wiemy, ma na to wpływ wiele czynników: ludzkich (współpraca pomiędzy gabinetem a pracownią, współpraca samego pacjenta itd.) oraz materiałowych (dokładność wycisku, czas, po jakim wykona się model gipsowy, sposób przygotowania ciasta akrylowego i jego polimeryzacja).
W niniejszym artykule chciałbym poruszyć temat kompatybilności żywic do druku 3D z masami ogniotrwałymi w celu uzyskania czystego odlewu z najwyższą pasowalnością modelu.
Dzięki metodzie pracy z belkami Easy Bar i narzędziami Fast Protec, wykorzystując dane z pracy pacjenta w celu wykonania wzmocnionej protezy tymczasowej, możemy tworzyć idealny prototyp w druku3D – przymierzyć go i ocenić estetykę, zanim rozpoczniemy pracę nad protezą ostateczną.
Współczesna stomatologia, łącząc innowacyjne technologie z wiedzą naukową, nieustannie poszukuje materiału idealnego – takiego, który pozwoli wyeliminować metal z podbudowy uzupełnień stałych, zapewniając jednocześnie doskonałe właściwości mechaniczne i estetyczne.
W tym artykule odkryjesz, jak skutecznie izolować modele 3D, aby uniknąć problemów z akrylem i drukowanymi modelami.
CERABIEN™ MiLai to uniwersalny system porcelan do techniki mikrowarstwowania. W artykule przedstawiono dwa przykłady jego zastosowania.
W artykule omówiono na podstawie własnego doświadczenia wady oraz zalety stałych prac opartych na kilku implantach.
Termoformowanie polega na kształtowaniu pod ciśnieniem lub próżniowo nagrzanych do odpowiedniej temperatury tworzyw sztucznych.
Zęby nadliczbowe mogą mieć prawidłową lub nieprawidłową budowę i cechy morfologiczne, a jeśli są zatrzymane, ich obecność diagnozuje się najczęściej podczas badań rentgenowskich. W przypadku przedstawionym w niniejszej pracy pacjentką była 16-latka ze zgryzem otwartym w odcinku przednim i prawym tylnym oraz obustronnym zgryzem krzyżowym tylnym, nadliczbowym zębem przytrzonowcowym prawym szczęki oraz zatrzymanym drugim i trzecim zębem trzonowym prawym szczęki.